Co je biokrb

Biokrb je bezkomínový krb spalující speciální kapalné palivo - biolíh (bio ethanol). V Biokrby hoří živý žlutooranžový plápolající oheň s tepelným výkonem až do několika kW / H (závisí na počtu hořáků a jejich délky). Pro montáž biokrbu nepotřebujete projekt ani povolení. Biokrby mohou být závěsné, volně stojící nebo stolní.

Umí biokrby přitopit

Ano, ale není to jeho priorita. Biokrb je především designovým prvkem v místnosti a produkované teplo je jen jeho přidaná hodnota. V Biokrby hoří reálný plápolající plamen a jako každý oheň odevzdává teplo. Hned jak ho zapálíte, cítíte příjemné sálavé teplo směřující do prostoru a ke stropu. Biokrby mohou sloužit k přitápění ale ne na nepřetržité vytápění.

Vytopí mi biokrb místnost

Ve většině případů ano, ale především závisí na tepelných ztrát budovy, nebo místnosti ve které se biokrb nachází. Obecně platí, že na 20 m3 stačí 1 kW / h výkonu krbu, ale není to podmínkou.

Kolik stojí hodina topení s biokrby

Náklady na topení závisí na typu hořáku a jejich počtu v biokrby. Čím větší / delší plamen, tím větší spotřeba paliva. Přibližné náklady jsou skoro stejné jako při topení s elektřinou. Při momentálních cenách paliv vychází 1 kW / H cca 0,25. Pokud tedy používáte biokrb při maximálním výkonu, tak dvojkilowatový biokrb spotřebuje za hodinu provozu cca 15,- Kč, trojkilowatový cca 20,- Kč za hodinu a čtyřkilowatový cca 27,- Kč za hodinu. Přepočet je pouze přibližný a cena provozu závisí i podle ceny a kvality biolíhu.

Kam mám nalít palivo a jak ho zapálím

Biolíh se nalévá přímo do hořáku, maximálně však do 2/3 objemu hořáku. Biolíh v žádném případě nelijte do hořáku během hoření! Chcete-li po dohoření znova nalít palivo a zapálit, tak počkejte alespoň 10 - 15 minut, dokud hořák vychladne. Palivo zapálíte přiložením zapáleného zapalovače ke hladině biolíhu. V případě, že jste do hořáku nalili studené palivo musíte někdy tento postup i několik krát zopakovat, protože studené palivo se hůře zapaluje. Pokud byste palivo rozlili, je ho třeba ještě před jeho zapálením pořádně utřít suchým nebo vlhčeným hadříkem!

Možnost popálení

Biokrby jsou v podstatě ve většině případů otevřené ohniska s reálným ohněm. Tak jako na každém ohni, i na ohni v Biokrby se můžete popálit, avšak teplota hořícího bioalkoholu ne tak vysoká, jak hořícího tuhého paliva, případně benzínu. Takový typ plamene používají například i fakíři v ohnivé show. Pokud dáte ruku do ohně, tak do pěti sekund (tento údaj je velmi individuální) nehrozí popáleniny, dokonce ani zarudnutí kůže. Při hoření bioalkoholu neodletí ani jiskry, které by Vám mohli ublížit, nebo způsobit požár.

Zápach z paliva

Biolíh je lihový výrobek, který se musí kvůli spotřební dani denaturaci (znehodnotit tak, aby se nedal pít). Během hoření zápach z kvalitního certifikovaného paliva skoro vůbec necítite, ale poslední kapky paliva mohou zapáchat, jelikož právě denaturační dohořívat jako poslední a jsou příčinou mírného zápachu. Případný zápach doporučujeme vyvětrat (větrat se doporučuje i kdyby palivo vůbec nezapáchalo a to z důvodu štěpení se kyslíku O2 během hoření na vodní páru H2O a kysličník uhličitý CO2, tedy přesně to co vydechujeme i my). Upozornění: Pokud spalujete kvalitní palivo a přesto cítíte zápach, tak je velká pravděpodobnost, že je nízký tlak vzduchu. Při tlakové níži dochází k nedokonalému spalování, kvůli čemuž převládá modrá barva plamene a plamen je také nižší.Kvalitu spalování ovlivňuje i množství kyslíku v místnosti, proto se doporučuje ještě před zapálením místnost vyvětrat.

Biokrb na sádrokartoné stěně, nebo na zdi s tapetou

Některé biokrby (většinou závěsné biokrby s nižší hmotností) mají ve standardním balení konzoli, díky které můžete biokrb zavěsit i na takový typ stěny. Konzole vysouvá biokrb od stěny čímž dochází mezi biokrby a stěnou ke cirkulaci vzduchu. Takovým způsobem se biokrb i stěna ochlazují. Biokrb s vyšší hmotností je třeba odizolovat izolačními deskami (např. Silca, Superizol, Promat 950, Grenaisol ...) a pokud je to možné, tak doporučujeme izolaci ukotvit spolu s Biokrby o sádrokartonovou konstrukci kvůli větší stabilitě. Biokrby těžší než 15 kg bez použití konzol kotvených o podlahu nedoporučujeme montovat na sádrokartonovou stěnu.

Závěsný biokrb lze zabudovat

Ano, některé závěsné biokrby z naší nabídky můžete také zabudovat, ale na obestavbu doporučujeme použít kvalitní žáruvzdorné materiály. Mezi stavební materiál, stěnu a biokrb je nutné vložit izolaci (např. Silca, Superizol, Promat 950, Grenaisol ...), aby se teplota z těla biokrbu nešířila na stěny obestavby a nosnou stěnu. Pokud obestavbu důkladně odvětrat a stavební materiál vyšší teplota nepoškodí, tak izolaci nemusíte použít. Poctivou prací předejdete zbytečným komplikacím, které mohou později nastat. Upozornění: Na odizolování biokrbu nepoužívejte polystyren!

Barvené i rozměrové úpravy biokrbů

Ano, víme biokrby z naší nabídky upravit podle potřeby, ale třeba počítat s delší dodací lhůtou as vyšší cenou navýšenou o zvýšené náklady na výrobu. Cena za úpravu se vypočítává individuálně.

 

 

Ke stažení